Strona główna / Zakres usług / Elektropolerowanie

Elektropolerowanie rur

Elektropol-r jest pierwszą firmą w Polsce, która zastosowała w przemyśle unikalny proces wewnętrznego elektropolerowania rur kwasoodpornych.

Zapoznaj się z naszą technologią

Elektropolerowanie

 

Jest zapewne najbardziej zaawansowaną (oprócz galwanizacji) techniką elektrochemicznej obróbki stali. Zasadniczym celem elektropolerowania jest wygładzenie powierzchni wyrobu, lecz najczęściej proces ten jest prowadzony w ten sposób, że obrobiona powierzchnia ulega równocześnie głębokiej anodowej pasywacji, dzięki czemu zostaje w znacznym stopniu zabezpieczona przed korozją. W przypadku stali chromoniklowej elektropolerowanie prowadzidodatkowo do zwiększenia koncentracji atomów chromu na powierzchni metalu (gdyż żelazo i nikiel ulegają strawieniu szybciej), dzięki czemu obrobiona powierzchnia ulega dodatkowemu utwardzeniu. Elektropolerowanie jest zabiegiem niezwykle delikatnym w stosunku do obrabianego detalu. Specyfika procesu polega bowiem na tym, że rozpuszczeniu w elektrolicie podlegają wyłącznie te fragmenty powierzchni wyrobu, które są wyniesione ponad średnią w skali mikroskopowej. Elektropolerowanie nie narusza makroskopowej struktury powierzchni. Zachowaniu ulegają wszystkie, nawet bardzo subtelne elementy detalu, natomiast w skali mikroskopowej powierzchnia ulega wygładzeniu i wybłyszczeniu.

 

Elektropolerowanie

Detal przed obróbką -> Detal po trawieniu przygotowany do elektropolerowania -> Detal po elektropolerowaniu


Dzięki temu obrobiona powierzchnia nabiera estetycznego wyglądu oraz jest ją łatwiej utrzymać w czystości, co ma szczególne znaczenie w przypadku instrumentów medycznych, w gospodarstwie domowym, w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, elektronicznym i w rolnictwie. Ponieważ mechaniczna twardość stali nie ma wpływu na wydajność elektropolerską, koszt i czas procesu nie zależy, w przeciwieństwie do metod tradycyjnych, od osiągniętego w poprzednich etapach ciągu technologicznego stopnia utwardzenia powierzchni. Właściwy dobór składu chemicznego elektrolitu oraz parametrów fizykochemicznych procesu elektropolerowania ma zasadnicze znaczenie dla jakości efektu finalnego. Wiedza ta stanowi najcenniejsze know-how firm wykonujących usługi elektropolerskie i oprócz wyposażenia technicznego składa się na ich podstawowy kapitał. ELEKTROPOL-R, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, zróżnicowaniu zamówień oraz wykwalifikowanej kadrze technicznej posiadł tę wiedzę w stopniu wyjątkowo głębokim.